EDYTORIAL - co to jest?

edytorial Toxic by Grymuza, nie pamietam gdzie publikowany
Edytorial to seria zdjęć, połączonych w jakiś sposób, przede wszystkim osobą autorą, ale nie tylko. Także obsadą (na wszystkich zdjęciach te same modelki <klik> tylko obleczone w różne fatałachy), albo wspólnym tematem.
"Sztuczne futerka", "plastik fantastik" są bardziej prawdopodobnym lajtmotiwem niż "Przekształcenia architektury obiektów straży pożarnej miast Dolnego Śląska w okresie międzywojennym" (i bez beki mi tu, bo to temat mojego doktoratu!
A najlepiej żeby zdjęcia edytorialu były spójne pod każdym z tych względów).
Edytorial jest przygotowywany najczęściej z zamysłem publikacji w magazynie.
edytorial TOXIC by Grymuza
Im wyższa ranga magazynu, tym większy prestiż udziału w edytorialu.

Największy lans dla to oczywiście okładka - COVER. Najczęściej stanowi część MAIN FASHION, MAIN FASHION STORY - głównego edytorialu w gazecie. Mniejsze sesje (w niektórych magazynach jest po kilka edytoriali), mniej znane magazyny, zdjęcia z grupowe (z innymi modelkami) to też rzecz jasna jakiś tam lans, ale mniejszy niż dobry magazyn, main fashion story, one model.
Okładka " Świat wędkarza" jest mniej prestiżowa z oczywistych względów niż edytorial w "ELLE".
edytorial TOXIC by Grymuza

Są tez publikacje wirtualne, w magazynach online, które nie ukazują się w papierowym nakładzie. One trochę mniej robią wrażenie, jeżeli chodzi o powagę sytuacji.

Miejsce publikacji też ma znaczenie. Edycja turkmenistańska tytułu liczy się w dorobku mniej niż francuska.

Za edytoriale jest stosunkowo mała kasa, ale warto je robić - przeczytaj "Jak zostać sławną i bogatą". To istotny wkład w jedno z głównych narzędzia pracy modelki - booka.

Wypasione edytoriale są publikowane na przykład na serwisie Fashion Gone Rouge -  http://www.fashiongonerogue.com/fashion-editorial/.
Jako modelka, powinnaś znać przynajmniej najbardziej liczących się fotografów. Fajnie mieć pojęcie, czy warto celem współpracy z kimś odwołać np. zaplanowany na ten dzień udział w promocji klapków w Biedrze,  czy nie.
edytorial TOXIC by Grymyza


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz